Miks koer ei kuula sõna ning kuidas seda probleemi lahendada?

Koerte ning koeraomanikega töötades, võib tihti kuulda, et koer lihtsalt ei kuula sõna. Omanikule tekitab selline olukord ebameeldivust, pettumust ning ehk isegi viha, sest maiustega meelitamine, käsklused ning ka range hääletoon ei toimi.

Kui tunned, et sul on sama mure, siis see blogi artikkel võib aidata sul leida lahenduse.

Kuulekustreeningud ja käsklused

Just vastupidi, see ongi tihtipeale üks esimestest asjadest, mida koera omanikud teevad - lähevad koeraga kuulekustreeningutele ning õpetavad käsklusi. Küll aga imestavad, kui peale treeningut koer ikka ei kuuletu.

Kuigi “istu”, “lama”, “oota” ning “siia” jpm on olulised käsklused, mida koerale õpetada, siis selle mure puhul, et koer “ei kuula sõna”, nende õpetamine õige lahendus ei ole, sest kuulekus algab hoopis mujalt.

Milles peitub lahendus?

Üks oluline ja peamine võtmesõna on siin “elustiil”. Nagu me eelmises lõigus mainisime, siis ainult käskluste õpetamine kuulekust ei treeni, küll aga teeb seda igapäevane elustiil. See hõlmab endas järgmist.

1) Jalutuskäigud - missugused need jalutuskäigud välja näevad ning milline on teie igapäevane õues käimise rutiin:

  • Kas su koer tõmbab rihma otsas, reageerib pea iga mööduva koera peale? Mitu korda käid oma koeraga õues ning kui kaua? Kas su koer saab piisavalt väljundit enda energiataseme kohta? Kas jalutamise ajal koer teeb “oma asja” kuni sina telefonis oled?

    VÕI

  • Käid koeraga õues regulaarselt. Teie jalutuskäigul on oma struktuur, millal koer jalutab kõrval ning millal ta saab vabalt ringi nuuskida. Sa tead mis on sinu koera(tõu) omapärad (töökoer, jahikoer, kelgukoer, lihtsalt aktiivsema loomuga) ning annad oma koerale just neid tegevusi, mis tema loomu toetavad.

Koera omaniku reaktsioonid ja käitumine on oluline

2) Koera omaniku käitumine ja reakstioonid:

  • Koerad õpivad jälgides teisi koeri, aga ka enda omanikku. Kui enda koera poole pöördudes oled kõhklev, arglik, ebajärjekindel või hoopis kuri või järsk, mõjutab see ka sinu koera käitumist.

3) Kodused reeglid:

  • Kas teil on kodus reeglid või piirid, mida koer tohib või ei tohi teha? Näiteks mis hetkedel ja kuidas koer süüa saab. Või näiteks kas koer on lubatud diivanile ja voodisse või on tal endal väga hea pesa, kus puhata.

Tihtipeale ei märgata nende asjade peale, kuid just siin peituvad võtmetegurid, mis aitavad koera kuulekust treenida ning ühtlasi ka koera omaniku igapäevaelu natuke sujuvamaks ja muretumaks muuta.

Elustiili muutus on keeruline ja ebamugav

Sel hetkel kui omanik saab teada, et koer vajab palju enamat, et tema põhilised vajadused oleksid täidetud, lastakse välja suur ohe ning tuuakse hulk vabandusi miks neid mitte teha.

See on igati mõistetav, et elustiili muutmine on keeruline ja ebamugav, sest see tähendab, et jalutuskäigud ei ole enam lihtsalt “koer teeb mida tahab”, vaid teadlik tegevus, kus sa ei ole telefonis, vaid jälgid oma koera reaktsioone ja vajadusel suunad teda.

Muutus võib tähendada ka seda, et tuleb hakata koeraga tegelema viisil, mida sa ei oodanud - jooksmine, ujumine, spetsiaalsed takistusrajad või muu aktiivne tegevus, mis aitab nii koera vaimse kui füüsilise heaolu juures.

Nii nagu sinul, koera omanikul on igapäevaeluks vajadused, et elus ja terve püsida, on ka sinu koeral. Ning kui sinu koer, tema tervis ning teie mõlema heaolu on sinu jaoks olulised, siis vajalike muudatuste tegemine ei olegi ju nii suur “ohverdus” kui esialgu võib tunduda.

Teadatuntud uskumused…

Kui toidust jääb midagi üle, antakse see laua all koerale

…mis tänapäevases maailmas enam lihtsalt ei toimi.

Ikka tuleb lapsepõlvest meelde, et vanaema juures maal oli aias koer, kellega sai hoovis ringi joosta ja mängida. Kui toidust jäi midagi üle, siis sai jäägid koerale antud jne.

Küll aga tänapäevases maailmas ja nende teadmistega, mis meil koertest on, sellised asjad ei toimi.

Jah, koer on pereliige, kuid tüüpiline viga mis tehakse, on see, et koer on nunnu tegelane või seltsiline lapsele, kellega on tore diivanil või voodi peal kaisutada, kellel on aias piisavalt ruumi terveks oma eluajaks. Reaalsuses, selline mõtte- ja teguviis ei aita kaasa tasakaaluka ja kuuleka koera kasvatamisele.

Üks lahendustest

Koera treenimine ja kogu elustiili muutus koera võtmisel on Eestis võrdlemisi uus teema ning enamasti tuleb inimestele üllatuseks, et koera treenimine ei ole tegelikult koeratreeneri töö, vaid peamiselt omaniku töö. Jah, treeneril on vahendid ning teadmised, kuid praktikas peab iga koera omanik ise oma aega ja pühendumist panustama.

Kui sinu koer ei kuula sõna, siis see ei ole lihtsalt sellepärast, et sul on “halb koer”. Vaid see on olukord, kus iga omanik ja tema koer vajavad individuaalset lähenemist.

Seetõttu olemegi loonud Pocket Puppy School tasuta koerte treenimise rakenduse. See on koht, kus iga omanik saab võimaluse samm-sammult ise enda koera treenida, õpetada ja juhendada ning vajadusel ka koeratreeneri käest chati kaudu individuaalset juhendamist küsida.

Sa ei tea mis on Pocket Puppy School?

Pocket Puppy School on tasuta koertekool sinu taskus - koerte treenimise äpp

Pocket Puppy School on tasuta koerte treenimise äpp. Meie missioon on teha koerte kasvatamise ja nende treenimisega seotud info kättesaadavaks igale koera omanikule.

Lisaks meie äpile, on meil ka blogi (mida sa praegu loed 🤓), kus räägime kõigest, mis puudutab koeri - toodete review’d, koerte tervis jpm.

Meie Instagram ja Youtube kanalile postitame nii kasulikku kui ka lõbusamat sisu ning kas usud või mitte - meil on ka oma pisike e-pood! 🥹 Sealt saad tellida t-särgi või pusa sinu enda koera pildiga, mille meie muudame üheks ägedaks disainiks.

Vaata kõiki meie kanaleid ning kui sul on küsimusi või soovid lisainfot, siis jäta meile kommentaar!

Aitäh! 💙

Previous
Previous

Tractive Dog 6 review

Next
Next

How to set up ByteTag?